2013, duben, Noc s Andersenem aneb Strašidel se nebojíme!

FOTOGALERIE Z NOCOVÁNI.

Sedmé letovické společné nocování s Andersenem je úspěšně za námi. Účastníci letošního ročníku prokázali velkou dávku odvahy. Jen tak nějaký strašpytel by totiž utekl dávno před půlnocí.
Jako vstupenku pro letošní noc musely děti namalovat obrázek děsivého strašidla a odpovědět, čeho se nejvíc bojí a jestli v Letovicích někdy strašidlo potkaly. Téměř čtyřicet statečných dětí se sešlo navečer v pátek 5. dubna v letovické knihovně. Během chvíle se proměnily ve vodníky, hejkaly, ohniváky, čarodějnice a černé kočky, každá skupinka pak dohromady namalovala velký obraz svého strašidla. Při společném zahájení v tělocvičně se děti dozvěděly o podivuhodných úkazech, ke kterým v Letovicích poslední dobou v okolí Tyršovy ulice dochází. Zvláštní světélkující mlha nad řekou Svitavou, plameny šlehající ze starých olší, ohořelé stránky matematických učebnic v knihovně, samé prazvláštní jevy související s ohněm. Kde hledat pomoc? U hasičů!
Exkurze na hasičské zbrojnici byla obrovským zážitkem pro malé i dospělé. Viděli jsme na vlastní oči likvidaci požáru i výjezd všech zásahových vozidel. Děti se mohly na vše vyptat a vyzkoušet si třeba rozvinutí požární hadice. Následovalo vyprávění o akcích, při kterých hasiči zasahovali, doprovázené mnoha fotografiemi. Na chvíli se objevil i jeden z proslulých čertů, kteří v hasičské zbrojnici sídlí.
Po večeři pokračoval opět program ve skupinkách, hráli jsme společenskou hru Bílé historky, vyráběli malé duchy nebo zápolili s testem o znalosti strašidel. Napětí a očekávání něčeho tajemného se ale vznášelo ve vzduchu, všechny děti tušily, že se na ně něco velkého chystá. Hrozivé komnaty v horním patře knihovní budovy i jedno sklepení, osvětlené pouze svíčkami, měly vydat svá děsivá tajemství.
Strašidelná stezka začínala zlehka, poznávání léčivých bylin, lovení upířích zubů a kostlivce z nádob nebo setkání s čertem zvládli všichni. V některých místnostech jsme také pátrali po obálkách, ve kterých se skrývala pro každou skupinku část jejich pověsti. Všechny nás asi nejvíce vyděsil svými skřeky a zjevem živý hejkal, naštěstí se ukázalo, že je celkem mírumilovný. Následující místnost plná pavouků a temných zvuků byla opravdu jen pro odvážlivce. Setkali jsme se také s bývalým školním strašidlem Františkem. Krásná bílá paní nás potrápila náročným úkolem, složit kosti na správná místo lidského těla na magnetické tabuli bylo opravdu těžké. Vodnické stanoviště jsme zvládli hravě, samotný závěr stezky byl však pro jen silné povahy. Ve sklepě pod budovou stála na podstavci malá černá rakev, poslední úkol zněl otevřít její víko. Byli jsme napnutí očekáváním, co hrozivého nalezneme. Když jsme zjistili, že na nás čekají už jen sladké věnečky a rakvičky, úlevou jsme vydechli.
Po putování zbývalo splnit úkol poslední, každá skupinka měla složit celou svoji pověst. Šikovné čarodějky nám dokonce vyprávění o Čarodějnici z Blanska zahrály před spaním jako večerníček. Na dobrou noc jsme si ještě poslechli ostatní čtyři pověsti – O hejkalovi a kejchalovi, O vodnících na Křetínce, Jak na lidi kolem Letovic chodila Mura a Rašínův duch na ohnivém býku.
Tradiční ranní rozcvička dokonale probudila i největší spáče. Po snídani už zbývalo jen rozdat pamětní listy a dárky. Lehce nevyspalí, ale plní dojmů, jsme se museli rozloučit.
Hlavní inspirací letošní letovické Noci s Andersenem se stala kniha Krajem pověstí a bájí aneb Pověsti a pohádky od Svitavy, od Svratky. Naše obrovské poděkování dále patří MKS Letovice, Základní škole Letovice, Sboru dobrovolných hasičů Letovice, Masarykově střední škole Letovice, GE Money Bank a sehranému týmu nadšených dobrovolníků, bez kterých si organizaci celé akce už vůbec nedokážeme představit.

Foto: Petr Švancara

Noc s Andersenem očima účastníků

V pátek 5. 4. 2013 jsme se všichni sešli kolem 17. hodiny v městské knihovně. Pak jsme se rozdělili do skupin. Každá skupina se jmenovala podle nějakého strašidla (např. čarodějnice, hejkalové,…).

Když jsme byli všichni, vypravili jsme se na hasičskou zbrojnici. Tam nám předvedli, jak se hasí hasícím přístrojem, jaké mají vybavení v autech a mohli jsme si zkusit rozbalit hadici. Hasiči nám také ukázali místnost, kde se učí o tom, jak se stát dobrým hasičem. Na plátně nám promítali fotky z jejich zásahů (když hoří dům apod.). Nakonec položili a zabalili p. uč. Kostlánovou do evakuačních nosítek.

Když jsme se vrátili, šli jsme na večeři. Po večeři jsme ještě plnili několik úkolů. Chodili jsme do různých komnat, kde byl např. hejkal nebo bílá paní. V poslední komnatě byla malá dřevěná rakev, ve které měla každá skupinka krabičku s cukrovými rakvičkami a věnečky. Po návratu na stanoviště jsme tam našli šlehačku. Pak jsme rozdělali dopisy a poskládali jsme z nich pověsti. Šli jsme do tělocvičny a nachystali jsme si spaní. Naše skupinka s názvem ČARODĚJNICE přichystala pro ostatní „Večerníček“. Potom jsme se všichni uložili ke spaní a p. uč. Kostlánová nám přečetla pověsti všech skupinek, které jsou z knížky POVĚSTI A POHÁDKY OD SVITAVY, OD SVRATKY.

Druhý den nás budili v 6 hodin s rozcvičkou, kterou nikdo nechtěl cvičit. V 7 hodin jsme šli na snídani. Když jsme se vrátili, dostali jsme pamětní list a rozešli jsme se  domů.

Noc s Andersenem se nám moc líbila, protože to byla veliká legrace!

Z. a J. Pecháčkovy, E. a Š. Procházkovy

Příspěvek byl publikován v rubrice 4.Noc s Andersenem. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Komentáře nejsou povoleny.